Religia we Wietnamie

Historia Wietnamu to w sporej części wojna. Jak wiemy z życia, religia często jest powodem wywołania wojny. Wietnam pomimo straszliwej przeszłości związanej z wojnami nigdy nie miał w historii wojny religijnej. Choć wiara jest w tym kraju mocno zakorzeniona, to Wietnamczycy nie obnoszą się z nią publicznie, a w ciszy i spokoju oddają szacunek swoim bogom. Przed wylotem do Wietnamu warto się dowiedzieć o najważniejszych religiach tego kraju.

Religia

Animizm

Jest to wierzenie, które upatruje obecność duchów w każdej sferze życia. Wyznawcy są przekonani, że dusza występuje we wszystkich zjawiskach i za pomocą słońca, deszczu czy chmur przynoszą wierzącym szczęście lub zmartwienia. Jest to specyficzna religia, gdyż Wietnamczycy uważają, że duchy można przekupić poprzez składanie ofiar lub obrzędy.

 

Daoizm

Wyznawcy tej wiary wierzą w siłę natury i zaklinają duchy poprzez magię i astrologię. Założeniem wiary jest dążenie do pełnej harmonii i uszczęśliwianie świata.

 

Buddyzm

Wbrew pozorom buddyzm nie ma tak wielkiego znaczenia w Wietnamie. Wiara w tą religię to w zasadzie połączenie kilku nurtów, które połączone w całość tworzą coś na zasadzie buddyzmu. Liczba buddystów maleje z roku na rok.

 

Katolicyzm

W szesnastym wieku europejscy żeglarze pojawili się w Wietnamie z katolicyzmem. Później do kraju zaczęli napływać katoliccy misjonarze. Wielu Wietnamczyków zaczęło przyjmować chrzest ze względów praktycznych. Nie są przesadnie wierzący, lecz katolicyzm w ich kraju występuje.

 

Islam

Podobnie jak w przypadku katolicyzmu, tylko niewielka grupa Wietnamczyków wyznaje Islam. W zasadzie trudno nazwać tą religię islamem, gdyż jest połączeniem kilku nurtów (zdaniem wielu jednym z nurtów jest buddyzm).

 

Sekty Cao Dai i Hoa Hao

Cao Dai to sekta, która nie uznaje alkoholu i charakteryzuje się wegetarianizmem. Wierzący uznają, że Bóg jest najważniejszą istotą w ich życiu i to on decyduje o losach Wietnamczyków. Druga sekta, Hoa Hao odrzuca całkowicie kapłaństwo i wspaniałe świątynie. To cicha, wewnętrzna wiara która jest praktykowana przez 500 000 mieszkańców.

Wietnam to kraj o mocnych korzeniach religijnych. Z uwagi na nagromadzenie kultur mamy do czynienia z wieloma wierzeniami. Mimo, że 80% kraju deklaruje się jako ateiści, nie jest to do końca prawdą.

 

 

Zobacz także

Sa Pa - "mroźny" zakątek Wietnamu

Będąc w Wietnamie i nie ujrzeć pól ryżowych? To byłaby wielka strata. Sa Pa to jedno z najpiękniejszych...

Czytaj dalej

Hanoi? Must see!

Hanoi nieprzerywanie od 1975 roku jest stolicą Wietnamu. Odkąd prawa stolicy zostały zabrane Sajgonowi (obecnie Ho...

Czytaj dalej