Jak zachowywać się przy Wietnamczyku?

Jeśli zamierzasz udać się do Wietnamu na wakacje, to powinieneś dowiedzieć się czegoś o mieszkańcach tego kraju. Wietnamczycy to wbrew pozorom bardzo mili i gościnni ludzie. Obraz złowrogich, uzbrojonych po zęby obywateli to kompletna bzdura, która przez lata była promowana przez media. Odkąd Wietnam otworzył się na turystów, świat dowiedział się o tym, jakimi ludźmi są Wietnamczycy. A są bardzo ciekawi.

Wietnamczyk

Gościnność

Udając się na obiad lub kolację do wietnamskiego domu możesz liczyć na to, że zostaniesz dobrze przyjęty. Wietnamczycy uwielbiają przepych, dlatego suto zastawione stoły nie powinny Cię zdziwić. Nie poznasz tam uczucia "skromność", a dodatkowo możesz się zdziwić tym, o co zostaniesz zapytany. A zostaniesz zapytany o pracę, wysokość zarobków, stan cywilny czy liczbę dzieci. Wietnamczycy po określeniu Twojego statusu społecznego będą Cię odpowiednio traktować, lecz bynajmniej nie jak wroga. Powinieneś być w miarę uśmiechnięty i na pytania odpowiadać rzeczowo. Wietnamczycy cenią sobie szczerość i bezpośredniość.

 

Skromność i praktyczność

Wietnamczycy lubią dawać i przyjmować prezenty. Nie kupują jednak drogich rzeczy, a coś praktycznego. Dzieci zazwyczaj otrzymują cukierki, zaś dorośli wręczają sobie produkty żywnościowe domowej roboty lub coś wykonanego ręcznie (karta lub narzędzie). W tym kraju uważa się, że prezent powinien być praktyczny. Dla przykładu: Udając się na spotkanie biznesowe warto kupić butelkę alkoholu. Będzie on odbierany jako praktyczny podarunek i dzięki butelce alkoholu lepiej dogrywa się interesy. Trochę podobnie jak w Polsce, ale nie do końca.

 

Nie oczekuj uczuć

Wietnamczycy wykazują malezyjską tendencję do nie okazywania uczuć. Są bardzo statyczni, lecz ciepli na swój sposób. W wietnamskiej rodzinie nie zobaczysz serdecznych uścisków czy słów typu "kocham Cię". Mieszkańcy Wietnamu cenią i kochają bliskich na swój sposób, lecz uczuć w zasadzie nie okazują żadnych.

Przy Wietnamczyku nie powinieneś czuć się skrępowanym. To bardzo mili ludzie i rozumieją niektóre obawy przyjezdnych. Bądź otwarty w kontaktach i staraj się naśladować zachowanie innych. Gdy raz porozmawiasz z Wietnamczykiem, to w przyszłości będziesz już wiedział, które zachowania są najbardziej pożądane, a które nie.

 

Zobacz także

Sa Pa - "mroźny" zakątek Wietnamu

Będąc w Wietnamie i nie ujrzeć pól ryżowych? To byłaby wielka strata. Sa Pa to jedno z najpiękniejszych...

Czytaj dalej

Hanoi? Must see!

Hanoi nieprzerywanie od 1975 roku jest stolicą Wietnamu. Odkąd prawa stolicy zostały zabrane Sajgonowi (obecnie Ho...

Czytaj dalej