Co warto wiedzieć o mieszkańcach Wietnamu?

Wietnamczycy to ludzie otwarci na rozmowy i odkąd granice ich kraju zostały otwarte - świat może się przekonać, kim naprawdę są Wietnamczycy. Zanim polecisz do tego pięknego, egzotycznego miejsca, powinieneś się dowiedzieć coś nie coś o obywatelach. W ponad 90 milionowym kraju panuje wielokulturowość. Czy ma to znaczenie? Co warto wiedzieć o Wietnamczykach? O tym poniżej.

Ludność

Religijność

Wbrew pozorom Wietnamczycy wcale nie obnoszą się ze swoją religią. Ze względu na wielokulturowość panuje kilka wierzeń, lecz Wietnamczycy mają do religii podobne podejście co do swojej rodziny - szanują ją i kochają, ale o żadnym obnoszeniu mowy być nie może. Jako turysta nie musisz się obawiać zamieszek czy nawracania. To nie ten kraj.

 

Gościnność

Jeśli nie poznałeś jeszcze żadnego Wietnamczyka, to powinieneś żałować. Są to bardzo gościnni ludzie, którzy lubią się dzielić z innymi. Przyjęcia rodzinne czy spotkania ze znajomymi to zazwyczaj huczne biesiady przy suto zastawionych stołach. Jeśli jesteś "nowy", to w kwestii alkoholu musisz się wykazać albo mocną głową, albo nadludzką wstrzemięźliwością. Nie oczekuj też nudy podczas biesiad. Wietnamczycy uwielbiają śpiewać, opowiadać śmieszne historie i jeść. Dużo jeść.

 

Uczynność

Wietnamczycy są bardzo uczynni i skorzy do pomocy. Jeśli zapytasz kogoś o drogę - chętnie Ci pomoże. Podobnie będzie z transportem. Wielu turystów korzysta ze "stopa", bo wietnamscy kierowcy nie mają nic przeciwko temu. Na drogach wielokrotnie ujrzysz widok przepełnionego autostopowiczami tiry i samochody dostawcze. Pamiętaj, że kierowca nie będzie chciał od Ciebie pieniędzy za "podwózkę". Jego ucieszy sam fakt, że słuchałeś go w trakcie jazdy. Nie martw się rozmową - od wietnamskiego kierowcy dowiesz się nie tylko kawałka historii o kraju, lecz również wiele śmiesznych anegdot.

 

Praktyczność

Wietnamczycy lubią wręczać sobie prezenty i jeśli już to robią, decydują się na zakup lub wykonanie czegoś praktycznego. Może to być domowej roboty wyrób lub prosta karta. Dzieci zazwyczaj otrzymują cukierki. Wietnamczyk uważa, że prezent powinien być praktyczny, a dzięki temu jest również tani w zakupie. Podobne zachowanie możemy zaobserwować u mieszkańców Malezji.

 

Inny poziom uczuć

Gdy zaczniesz obserwować wietnamską rodzinę, to szybko dojdziesz do wniosku, że jest w niej niewiele miłości. Wietnamczycy nie lubią się obnosić ze swoimi uczuciami, a swoje dzieci od najmłodszych lat uczą dorosłości. Nie zobaczysz przytulających się rodziców i nie usłyszysz od niego słowa "kocham Cię". Mieszkańcy Wietnamu szanują swoje rodziny, dbają o nie i kochają - tyle, że na swój sposób.

Mieszkańcy Wietnamu to ludzie gościnni, mili i bardzo uprzejmi. Nie wierz w to, co piszą niektóre portale. Dopiero będąc we Wietnamie przekonasz się, jak wspaniałymi ludźmi się Wietnamczycy.

 

Zobacz także

Sa Pa - "mroźny" zakątek Wietnamu

Będąc w Wietnamie i nie ujrzeć pól ryżowych? To byłaby wielka strata. Sa Pa to jedno z najpiękniejszych...

Czytaj dalej

Hanoi? Must see!

Hanoi nieprzerywanie od 1975 roku jest stolicą Wietnamu. Odkąd prawa stolicy zostały zabrane Sajgonowi (obecnie Ho...

Czytaj dalej