Wietnam - Boisz się o swoje zdrowie?

Jeśli planujesz wyjazd do Wietnamu na wakacje, to powinieneś wiedzieć, że to egzotyczny kraj. W każdym egzotycznym kraju występują owady, których ukąszenie może spowodować problemy zdrowotne. Zanim się spakujesz i wylecisz do tego kraju, zapoznaj się z naszymi poradami dotyczącymi zdrowia.

Zdrowie a wietnam

Podobnie jak w Tajlandii, tak samo we Wietnamie musimy się poddać obowiązkowym szczepieniom. Możesz, ale nie musisz lecieć do Azji z apteczką. Na miejscu (nawet na lotnisku) będziesz mógł kupić apteczkę z najbardziej potrzebnymi lekami, maściami czy antybiotykami. Europejczycy nie są odporni na niektóre choroby, które nie dotykają Wietnamczyków. Nie musisz się bać o problemy żołądkowe z powodu jedzenia, bo jedzenie w Wietnamie jest bardzo zdrowe. Możesz odczuć dyskomfort w brzuchu, ale będzie to spowodowane przyprawami, do których musisz się przyzwyczaić. Wracając do szczepień warto się zaszczepić jeszcze w Polsce na 4-6 tygodni przed wyjazdem. Dzięki temu nawet w przypadku ukąszenia otrzymasz na miejscu zastrzyk, który bardzo szybko Ci pomoże. Szczepienie w Wietnamie także wchodzi w grę, jednak w razie ukąszenia szczepionka będzie działać wolniej i spędzisz kilka dni w szpitalu.

 

Do najpopularniejszych chorób należy zaliczyć malarię oraz różyczkę. W mediach jest głośno nawet o polskich aktorkach, które pomimo grubego portfela nie uchroniły się przed malarią. Oczywiście to przenośnia, gdyż nasze rodaczki pieniądze miały, lecz nie miały szczepień. Musisz się zaszczepić i poczytać nieco o tych chorobach. Występują zazwyczaj na terenach wiejskich oraz w bardzo małych miasteczkach. Gdy już się zaszczepisz i zaopatrzysz w apteczkę, to w jej składzie muszą się znaleźć przede wszystkim: leki przeciwbiegunkowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwmalaryczne. Ponadto warto mieć przy sobie pojemniki na mocz (najlepiej kilka sztuk) oraz środki opatrunkowe i dezynfekcyjne. Niektórzy wkładają do apteczki kopię polisy ubezpieczeniowej i jest to dobrym rozwiązaniem, gdyż w przypadku ukąszenia owada i omdleniu lekarz sprawdzi, jakie leki wykorzystaliśmy z apteczki i zauważy polisę.

 

Będąc w Wietnamie należy pamiętać o swoim zdrowiu. Powinieneś posiadać moskitierę i pić tylko kupowaną lub przegotowaną wodę. Nie dotykaj nieznanych Ci zwierząt i owadów. Unikaj otwartego słońca i jeśli nosisz okulary, miej przy sobie zapasową parę. Używaj filtrów oraz kremów. Wietnam to kraj o specyficznym klimacie i na przestrzeni 100 kilometrów możesz odczuć różnicę temperatur wynoszącą do 15 stopni Celsjusza. Przed wyjazdem do jakiegokolwiek kraju egzotycznego pamiętaj o szczepieniach. Prawdopodobnie i tak nic Ci się nie stanie, ale jak mówi przysłowie: "Lepiej zapobiegać, niż leczyć".

 

Zobacz także

Sa Pa - "mroźny" zakątek Wietnamu

Będąc w Wietnamie i nie ujrzeć pól ryżowych? To byłaby wielka strata. Sa Pa to jedno z najpiękniejszych...

Czytaj dalej

Hanoi? Must see!

Hanoi nieprzerywanie od 1975 roku jest stolicą Wietnamu. Odkąd prawa stolicy zostały zabrane Sajgonowi (obecnie Ho...

Czytaj dalej