Pogoda we Wietnamie

Planujesz wyjazd do Wietnamu? Wakacje w tym kraju mogą być naprawdę bardzo ciekawe. Wiele osób pyta, co zastaną po przyjeździe do Wietnamu. Chodzi oczywiście o pogodę. Pogoda w tym kraju jest zróżnicowana i zależna od strefy klimatycznej. Wietnam charakteryzuje się występowaniem kilku stref klimatycznych, dlatego w jednym regionie pogoda będzie deszczowa, zaś w innym przez dłuższy okres czasu będą panować susze. Patrząc przekrojowo na Wietnam możesz się spodziewać wysokiej wilgotności, ponieważ kraj znajduje się tuż nad oceanem i posiada ogromną sieć rzek. Jeśli planujesz wakacje w tym azjatyckim miejscu, to musisz zdawać sobie sprawę z ukształtowania terenu. Aż 30% terenu stanowią góry, a 45% wzgórza. Gdybyś planował przejazd przez cały kraj, to w zasadzie trudno by Ci było zasnąć za kółkiem, bo co chwilę byś jechał do góry, lub zjeżdżał w dół. Ukształtowanie terenu to z jednej strony problem Wietnamu, lecz z drugiej jego cecha charakterystyczna.

Pogoda

Wietnam kojarzy nam się z egzotyką i dużą ilością opadów deszczu. To prawda. W ciągu roku opady mogą sięgać aż 2000 milimetrów. Na szczęście istnieją miejsca, gdzie turysta zazna europejskiego lub nawet amerykańskiego klimatu. Są to wyspy. Najpopularniejsza z nich to Phu Qouc, zwana również rajską wyspą. Panuje na niej wspaniała atmosfera, gdyż plaże są długie, a woda niemal krystaliczna. Do tego dochodzi krajobraz złożony z palm kokosowych. Wielu turystów po powrocie z Phu Qouc nie kryje zdziwienia, że ta wyspa to część Wietnamu, bo Wietnam tak się nie kojarzy. Wracając z wyspy warto dodać, że owszem - opady są częste, ale nie tak częste jak chociażby w Londynie. Z roku na rok rośnie liczba turystów i to też pokazuje, że pogoda nie stanowi żadnej przeszkody do spędzania wakacji w tym miejscu.

 

Pogoda w Wietnamie będzie się zmieniać w kolejnych latach. Ma to związek ze skutkami wieloletniej wojny, która skaziła niektóre tereny. Jeszcze kilka dekad temu lasy stanowiły prawie połowę wielkości kraju, zaś dziś jest to zaledwie 24 procent. Za kilka dekad Wietnam nie będzie już tak wilgotnym krajem jak obecnie. Podsumowując: Wakacje we Wietnamie to świetny pomysł. Pogoda jest przyjazna terenowi, zaś teren człowiekowi. W tym kraju poczujesz się wyjątkowo, bo składa się on z wielu kultur i wielu narodowości. Polecam rozmowy z rdzennymi Wietnamczykami, bo tacy ludzie potrafią godzinami i z pasją opowiadać o swoim kraju i narodzie. 

 

Zobacz także

Sa Pa - "mroźny" zakątek Wietnamu

Będąc w Wietnamie i nie ujrzeć pól ryżowych? To byłaby wielka strata. Sa Pa to jedno z najpiękniejszych...

Czytaj dalej

Hanoi? Must see!

Hanoi nieprzerywanie od 1975 roku jest stolicą Wietnamu. Odkąd prawa stolicy zostały zabrane Sajgonowi (obecnie Ho...

Czytaj dalej