Podróż po Wietnamie - środki lokomocji

Wietnam nie różni się od innych krajów azjatyckich jeśli chodzi o środki lokomocji. Podobnie jak w Malezji czy Tajlandii nie obowiązują tam żadne przepisy i mieszkańcy poruszają się "jak chcą". Postanowiliśmy poruszyć ten temat wszystkim tym, którzy zamierzają wybrać się do Wietnamu na wakacje. Gdy już wylądujecie na miejscu, to zapewne mocno się zdziwicie. Sajgon to najlepsze określenie ruchu ulicznego.

Środki lokomocji

Gdy już znajdziecie się we Wietnamie, to odradzamy wypożyczanie skuterów w dużych miastach. Nawet jeśli posiadacie prawo jazdy, to jest ono w tym kraju nieważne. Po ulicach jeżdżą skutery, rowery oraz oczywiście samochody. Nie istnieją żadne prawa i zakazy, a jeśli nawet - nikt ich nie respektuje, bo zwyczajnie jest to niemożliwe. Wielomilionowa stolica Wietnamu to przede wszystkim nagromadzenie ulic i skrzyżowań. Miasto jest na tyle duże, że poruszanie się pieszo to najlepsze wyjście. Kierowcy i piesi nie respektują sygnalizacji świetlnych, ale mimo tego do wypadków dochodzi rzadko. Powód? Ruch jest bardzo wolny - jeszcze wolniejszy niż w Kuala Lumpur czy Szanghaju.

 

Najlepszym wyjściem dla turysty będzie przemieszczanie się taksówką lub pociągiem. Nie kosztuje to majątku, a gwarantuje dotarcie z punktu A do punktu B. Należy liczyć się z tym, że taksówkarz celowo będzie wybierał dłuższe trasy, aby zarobić na nas jak najwięcej. W grę wchodzi także poruszanie się rowerem, lecz nie znając dobrze miasta będzie to ryzykowne, a każde uszkodzenie roweru kosztowne. Na końcu pozostaje nam skuter. Możemy go wypożyczyć za kilkanaście dolarów, lecz trzeba liczyć się z ryzykiem otrzymania mandatu, jeśli złapie nas policja i udowodni brak prawa jazdy. Niestety (i na szczęście) wietnamscy stróże prawa są chętni do rozmów i polubownego załatwienia sprawy. Jeśli turysta ma kilka dolarów więcej, to bez problemu przekupi policjanta. Ruch w Wietnamskich miastach jest bardzo gęsty, dlatego my doradzamy chodzenie pieszo do pubów czy kawiarni oraz korzystanie z usług taksówki w razie potrzeby oddalenia się o kilkadziesiąt kilometrów od miasta. Po wyjechaniu z większych miast drogi są w całkiem dobrym stanie i możemy w komfortowych warunkach swobodnie się przemieszczać.

 

Zobacz także

Sa Pa - "mroźny" zakątek Wietnamu

Będąc w Wietnamie i nie ujrzeć pól ryżowych? To byłaby wielka strata. Sa Pa to jedno z najpiękniejszych...

Czytaj dalej

Hanoi? Must see!

Hanoi nieprzerywanie od 1975 roku jest stolicą Wietnamu. Odkąd prawa stolicy zostały zabrane Sajgonowi (obecnie Ho...

Czytaj dalej