Egzotyczny Wietnam

Wietnam jest podobny rozmiarami do Polski, jednak w odróżnieniu od naszego kraju charakteryzuje się długimi granicami i długą linią brzegową. Jest krajem dosyć "wąskim" i długim, dlatego decydując się na wakacje we Wietnamie warto się czegoś dowiedzieć o jego geografii. Charakterystyczny jest klimat, gdyż kraj położony jest w kilku strefach klimatycznych. Występują pory deszczowe, jak również suche. Aż 30% kraju stanowią góry, a 45% wyżyny. Kraj posiada zróżnicowaną rzeźbę terenu i z tego względu chętnie wybierają go turyści.

Wietnam

Istotnym elementem krajobrazu są rzeki. We Wietnamie występuje ich bardzo wiele, dlatego wilgotność jest mocno podwyższona. Średnia temperatura w najchłodniejszym miesiącu to 13-14 stopni, zaś w najcieplejszym około 30 stopni. Często występują ekstremalne temperatury sięgające 40 stopni, dlatego przed wyjazdem do Wietnamu należy dowiedzieć się wszystkiego o pogodzie, jaka będzie panować w trakcie pobytu. Wracając na chwilę do rzek warto dodać, że w okresie deszczów powodują powodzie. Wietnam, jako kraj mocno górzysty posiada wiele wodospadów. Najwięcej z nich znajduje się w otoczeniu pól ryżowych. Gleby we Wietnamie nie nadają się do uprawy europejskich zbóż, lecz są doskonałe dla ryżu. Kraj słynie z ogromnej produkcji wielu gatunków ryżu i swoje zarobki opiera głównie na jego sprzedaży do Europy. Ze względu na egzotyczny klimat we Wietnamie żyją jadowite pająki oraz węże. Zwłaszcza w terenach, gdzie występuje podwyższona wilgotność nie zaleca się poruszania bez odpowiednich maści oraz leków. Będąc na wakacjach we Wietnamie zaleca się szczepienie na wypadek ukąszenia.

 

Krajobraz egzotycznego Wietnamu nie różni się od tego, co widzimy na filmach z serii Rambo. Nagromadzenie lasów i pól ryżowych jest widoczne na każdym kroku. Kraj jest górzysty, lecz przy tym bardzo ładny. W dolinach panuje charakterystyczna mgła, zaś na wyżynach optymalna temperatura i suchość. Wietnam posiada wiele wysp. Najbardziej znana jest Phu Qouc, którą turyści nazywają rajską wyspą. Panuje na niej klimat rodem z Miami i jest to najchętniej zwiedzane miejsce w kraju. Wietnam to wbrew pozorom idealny kraj do zamieszkania. Obecnie mieszka w nim 90 milionów ludzi, a prognozuje się, że w 2020 roku ta liczba wzrośnie do 95 milionów.

 

Zobacz także

Sa Pa - "mroźny" zakątek Wietnamu

Będąc w Wietnamie i nie ujrzeć pól ryżowych? To byłaby wielka strata. Sa Pa to jedno z najpiękniejszych...

Czytaj dalej

Hanoi? Must see!

Hanoi nieprzerywanie od 1975 roku jest stolicą Wietnamu. Odkąd prawa stolicy zostały zabrane Sajgonowi (obecnie Ho...

Czytaj dalej