Ho Chi Minh - dawny Sajgon

Wielu ludzi do dzisiaj mylnie nazywa Sajgon stolicą Wietnamu. Owszem, do roku 1975 Sajgon istotnie był stolicą Wietnamu, lecz od 40 lat nią nie jest, a dodatkowo miasto zmieniło nazwę na Ho Chi Minh. Jeśli planujecie udać się do tego miasta na wakacje, lub jest on punktem przylotu do Wietnamu, to warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Jesteście gotowi? Zaczynamy!

Miasto

Miasto przemysłu

Ho Chi Minh to ważny obręb przemysłowy Wietnamu. Miasto składa się z 22 dzielnic i pierwsza z nich nieoficjalnie nazywa się Sajgon. Na 22 dzielnicach mieszka łącznie ponad 9 milionów Wietnamczyków. Gęstość zaludnienia to około 3500 osób na jeden kilometr kwadratowy. Miasto jest bardzo dobrze rozbudowane i choć panuje spory przepych, to da się je zwiedzić w ciągu kilku dni. Co spotkamy w dawnym Sajgonie? Zdecydowanie ogromne centrum, które skupia w sobie najważniejsze urzędu, muzea i miejsca rozrywki. W ciągu ostatniej dekady Ho Chi Minh mocno się rozwinęło. Firma Nike postanowiła wybudować w tym mieście swoją fabrykę i od wielu lat Wietnamczycy produkują tanie buty czy piłki, które są sprzedawane przez Nike na całym świecie. Wbrew pozorom Wietnamczycy nie pracują w tych fabrykach za darmo. Może kiedyś tak było, lecz obecnie to tylko przeszłość.

Ho Chi Minh to nie tylko miasto, lecz również obrzeża. W okół miasta rozciągają się pola, na których uprawia się wiele rodzajów ryżu. Bardzo ważna jest komunikacja. O ile w samym mieście panuje przepych i bardzo wolny ruch, o tyle poza miastem kierowców mogą cieszyć w miarę komfortowe warunki jazdy. Po mieści jeździ bardzo wiele skuterów, a prawa ruchu drogowego są absolutnie ignorowane.

 

Slumsy i biznes

Dawny Sajgon, podobnie jak inne miasta o wielomilionowej ilości mieszkańców niestety posiada slumsy. W centrum raczej nie spotkamy tych najbiedniejszych, lecz na obrzeżach w ogromnym ścisku mieszkają ubodzy. Nie istnieją oficjalne dane o ilości tych najbiedniejszych, lecz szacuje się, że może to być nawet 500 000 mieszkańców. Dobra informacja jest taka, że liczba biednych maleje z roku na rok.

Ho Chi Minh to także centrum biznesu. W dawnym Sajgonie znajdują się wieżowce oraz biurowce. Jako, że Wietnam zarabia głównie na imporcie ryżu i surowców - w Ho Chi Minh znajdują się siedziby najpoważniejszych krajowych firm.

Dawna stolica Wietnamu to miasto, które prze ku nowoczesności. Z roku na rok przybywa żurawi, które wznoszą kolejne budynki. Być może za dekadę lub dwie Ho Chi Minh stanie się jednym z najbardziej znanych centrów biznesowych w Azji.

 

Zobacz także

Sa Pa - "mroźny" zakątek Wietnamu

Będąc w Wietnamie i nie ujrzeć pól ryżowych? To byłaby wielka strata. Sa Pa to jedno z najpiękniejszych...

Czytaj dalej

Hanoi? Must see!

Hanoi nieprzerywanie od 1975 roku jest stolicą Wietnamu. Odkąd prawa stolicy zostały zabrane Sajgonowi (obecnie Ho...

Czytaj dalej