Hanoi? Must see!

Hanoi nieprzerywanie od 1975 roku jest stolicą Wietnamu. Odkąd prawa stolicy zostały zabrane Sajgonowi (obecnie Ho Chi Minh), Hanoi stało się najważniejszym miastem Wietnamu. Stolica jest bardzo ciekawym miejscem, bo zupełnie nie przypomina nowoczesnego miasta. Jeśli zamierzasz udać się do stolicy Wietnamu, to nie wyobrażaj sobie jej jako miasta podobnego do Warszawy. W Hanoi spotkasz się z obrazem lekkiej stagnacji, gdyż pomimo ciągłego rozwoju, niewiele się tam zmieniło.

Hanoi

Czy warto?

Jak najbardziej! Każdy turysta wybierający się do Wietnamu powinien koniecznie odwiedzić Hanoi. W mieście nadal panuje aura postkomunistyczna, lecz mieszkańcy w żadnym stopniu nie są uprzedzeni do przyjezdnych. W Hanoi możemy odwiedzić bardzo stare muzea, gdzie znajdują się obiekty wojenne. Wietnam przez kilka dekad pozostawał w konfliktach wojennych (Chiny, USA, wojna domowa) i muzeum jest najlepszym miejscem, gdzie można się dowiedzieć historii i posłuchać odrobinę propagandy

Warto się skupić na najbardziej pozytywnych aspektach miasta. Na każdej ulicy znajduje się bar lub niewielka knajpa z jedzeniem. Wietnamczycy dbają o swoje zdrowie, dlatego obojętne co zamawiamy w przydrożnym barze - możemy mieć pewność, że jedzenie jest świeże i zdrowe. Pełnowartościowy obiad kosztuje około 4-5 dolarów. Na obiad składa się kilka dań. Ważnym elementem dla zwiedzających powinna być Świątynia Literatury, która została wzniesiona w 1070 roku oraz Cytadela Cesarka. W obydwu tych miejscach zapoznamy się z historią kraju i dowiemy się wiele o kulturze. Warto pamiętać, że Wietnam to kraj wielokulturowy.

Hanoi jest bardzo ważnym ośrodkiem przemysłowym. Wietnam zarabia na sprzedaży surowców oraz ryżu do Europy lub krajów azjatyckich, dlatego w Hanoi znajdują się największe krajowe banki. Miasto liczy prawie 7 milionów mieszkańców i podobnie jak w dawnym Sajgonie, tak samo tutaj nie panują żadne przepisy ruchu drogowego. Ulice są gęsto oblężone i najlepszym środkiem komunikacji pozostają niewielkie skutery.

Stolica Wietnamu zamyka się na życie po godzinie 22:00. Policjanci wymuszają zamykanie barów oraz knajp. Nie jest to spowodowane żadnymi konkretnymi przepisami. Tak już po prostu jest. Jednym plusem tej sytuacji są wyjścia na wieczorne spacery. Gdy miasto śpi, mieszkańcy mogą spacerować. Hanoi i miejsce godne uwagi. Jest na tyle dużym miastem, że trudno w jedną czy dwie doby zwiedzić wszystkie warte uwagi miejsca.

 

Zobacz także

Sa Pa - "mroźny" zakątek Wietnamu

Będąc w Wietnamie i nie ujrzeć pól ryżowych? To byłaby wielka strata. Sa Pa to jedno z najpiękniejszych...

Czytaj dalej

Hanoi? Must see!

Hanoi nieprzerywanie od 1975 roku jest stolicą Wietnamu. Odkąd prawa stolicy zostały zabrane Sajgonowi (obecnie Ho...

Czytaj dalej