Sliding_panel_tab
 
 
POLECAMY
Polski portal satyryczny
 
 
NAJNOWSZE W GALERIACH
- dodaj swoje zdjęcia
_mg_9216_square50_mg_9213_square50_mg_9211_square50_mg_9210_square50_mg_9208_square50
 
 
GORĄCE ARTYKUŁY
Obchody 76. rocznicy wybuchu II wojny... (3)
Uroczystości upamiętniające 76. roczn... (2)
Obchody 76 rocznicy wybuchu II wojny ... (2)
Finał Siatkarskiego Lata! (1)
Roszady w powiecie radziejowskim (1)
 
WIDEO

Włocławek: Moje miasto | Artbeats & Film clutter | PP-01™

Damian Adamski skomentuj...1 komentarz
 
 
POPULARNE TAGI
 
 
Baner3
LINKI ZEWNĘTRZNE
Włocławek in Wikipedia (english)
Włocławek w polskiej Wikipedii
Urząd Miejski we Włocławku
 
 
 
← Powrót

Jak przygotować dziecko na pójście do przedszkola...

07/03/2010 22:32

Już wkrótce temat braku wolnych miejsc w przedszkolach publicznych wróci jak bumerang. W marcu bowiem rodzice dzieci w wieku przedszkolnym staną przed wyborem placówki dla swojej pociechy. Z góry wiadomo, że dla wszystkich dzieci miejsc nie wystarczy. Co zatem zrobić, gdy na liście w przedszkolu nie znajdziemy nazwiska naszego synka czy córki? Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy nie chcemy zatrudniać niani? A gdy jednak uda się naszemu dziecku zostać zwycięsko we wrześniu przedszkolakiem, co zrobić by czas adaptacji był jak najmniej dotkliwy dla malucha? O to wszystko zapytałam Marzenę Kukucką, pedagoga, twórczynię Eduremii-Akademii Kreatywnego Rozwoju Dziecka – pierwszej, niepublicznej placówki przedszkolnej we Włocławku, prywatnie mamy dwóch chłopców w wieku przedszkolnym.

Logo_temat_tygodnia_article

Jest Pani dyrektorem Niepublicznego Przedszkola nr 1 we Włocławku, na co dzień spotyka się Pani z przedszkolakami i ich zatroskanymi rodzicami. Jakie zatem rady mogłaby Pani dać rodzicom, by ich pociechy szybko i bez zbędnego stresu odnalazły się w nowej przedszkolnej rzeczywistości?

Moment pójścia naszego dziecka do przedszkola to czas trudny dla całej rodziny. My, rodzice musimy uświadomić sobie, że nasz ukochany synek czy córeczka nie jest już dzidziusiem, tylko całkiem dużym dzieckiem, które potrzebuje kontaktu z innymi dziećmi i jest w stanie wytrzymać bez nas prawie cały dzień. Jeśli fakt ten zrozumiemy, łatwiej będzie nam się rano rozstać z dzieckiem w przedszkolnej szatni. Dzieci doskonale wyczuwają nasze nastroje i nastawienie do różnych spraw. Jeśli pociecha widzieć będzie zadowoloną mamę, która jest przekonana (podkreślam przekonana), że właśnie to przedszkole jest właściwym, moment rozłąki będzie na pewno mniej dotkliwy. To pierwsza kwestia. Jest jeszcze kilka innych sposobów bezbolesnej aklimatyzacji w przedszkolu.

Może Pani o nich opowiedzieć?

Jak już wspomniałam zaufanie i przekonanie, że właśnie z tą osobą moje dziecko może zostać. Proszę mi wierzyć, to bardzo dużo. Przekazując wychowawcy nasz najcenniejszy skarb musimy do minimum skracać momenty rozstania. Obowiązkowy „buziak” i zapewnienie, że np. po obiedzie przyjdziemy po dziecko jest wielokrotnie lepsze niż przeciąganie momentu rozstania. Nie wolno też zawieść dziecka. Jeśli obiecujemy, że po pracy pójdziemy wraz z dzieckiem do babci – musimy to obowiązkowo zrobić, nawet gdy jest tam zupełnie nie po drodze. Dzieci doskonale pamiętają, co im obiecujemy. Jeśli dziecko płacze przy rozstaniu, nam tego nie wolno robić. Dziecko, które zobaczy, że mama wyciera oczy pomyśli, że rzeczywiście coś w tym przedszkolu jest nie tak, skoro nawet „duża” mama jest smutna i płacze. Po zamknięciu drzwi od sali dziecko niemal natychmiast się uspokaja, wszystko wokół je absorbuje. W naszej placówce wychowawcy nie szczędzą dzieciom miłych gestów, czy zwykłego brania na ręce. To tak niewiele a dzieci odzyskują poczucie bezpieczeństwa, że nie są w swoich problemach odosobnione. Czasem zdarza się, że mama bardzo chce być wraz z dzieckiem w tych pierwszych dniach w przedszkolu, oswoić je z nowym otoczeniem – w naszej placówce jest to zawsze możliwe. Wszystko zależy od nowego przedszkolaka i jego rodziców.

Powiedziała Pani, że dziecko potrzebuje kontaktów z rówieśnikami i potrafi rozstać się z mamą i tatą na dłużej. Czy to stwierdzenie tyczy się również dzieci młodszych? Nie ma obawy, że taki maluszek będzie tęsknić cały dzień za mamą? Co powinno potrafić tak małe dziecko, by mogło rozpocząć swoją przedszkolną przygodę?

W naszym przedszkolu kładziemy nacisk na pewne porozumienie i współpracę z rodzicem maluszka. To nikt inny jak rodzic zna doskonale swoje dziecko i podświadomie wie, czy jest ono gotowe podjąć edukację przedszkolną. Chciałbym tu podkreślić określenie „edukacja przedszkolna”. Rozumiem przez to chęć dziecka do odnalezienia się w grupie, gotowość do pewnego podporządkowania się i współpracy z nauczycielem. Czynności samoobsługowe typu: samodzielne jedzenie czy korzystanie z toalety dla nas nie są problemem. Powiem krótko: zwracamy uwagę nie na to czy dziecko potrzebuje pieluszki, tylko na to czy wyraża chęć bycia z innymi dziećmi. Podkreślam jednocześnie, że mówimy tu o dzieciach 2,5-3 letnich. (MEN dopuszcza możliwość przyjęcia dziecka młodszego niż 3 letnie.)

Czy w aklimatyzacji nie przeszkadza tzw. ”leżakowanie”?

Niestety muszę przyznać, że „leżakowanie” powoduje często, że dzieci nie chcą uczęszczać do przedszkola. Jakby z obawy, że idąc spać zostaną tam na noc. Sama, też nie lubiłam w swoim przedszkolu spania „na komendę”. Dlatego w naszej placówce nie ma przymusu spania w dzień, aczkolwiek jest taka możliwość, jeśli jakieś dziecko poczuje się senne.

Problemem, który pojawia się u dzieci w wieku przedszkolnym jest brak apetytu, wręcz niechęć do jedzenia…

Zgadzam się, sama mam takiego „niejadka” w domu.

Właśnie, często słyszy się, że panie nauczycielki usilnie próbują nakłaniać dzieci do jedzenia. Czy to może być jeszcze jedna z przyczyn niechęci do przedszkola?

Myślę, że tak. Wmuszanie dziecku jedzenia, to nieporozumienie. Nie wiem z czego wynika takie podejście w niektórych placówkach. Może ze “starego” myślenia? Kiedyś przecież uważano, że najważniejsze, by dziecko „dobrze wyglądało”. Fałdki na nóżkach świadczyły o tym, że mama dobrze opiekuje się dzieckiem. Dziś już wiadomo, że „dziecka organizm je”, tyle ile potrzebuje. Nie mówimy tu oczywiście o problemach zdrowotnych. My staramy się dostosować jadłospis do upodobań przedszkolaków. Oczywiście w porozumieniu z dietetykiem dziecięcym. Unikamy potraw szczególnie nie lubianych. Nasza pani kucharka uwzględnia gust małych smakoszy, ich indywidualne potrzeby czy alergie. Chcemy przez to unikać sytuacji, które mogą powodować, że dzieci nie lubią swojego przedszkola. Z naszej przedszkolnej kuchni na stoliki dzieci trafiają zawsze świeże i smaczne posiłki, do których jedzenia nie trzeba usilnie nikogo nakłaniać.

Nabór do publicznych placówek rozpoczyna się w marcu a w Waszym przedszkolu?

U nas przyjmowanie kart już trwa. Rozpoczęliśmy od 15 lutego. Już wiemy, że część przedszkolaków zostanie kolejny rok z nami. Mamy jednak nadzieję, że choć w niewielkim stopniu przyczynimy się do rozładowania tłoku w przedszkolach publicznych. Zapraszam chętnych rodziców na naszą stronę internetową www.eduremia.pl, i do placówki na ulicę M. Konopnickiej 42. Dla zainteresowanych wysyłamy e-mailowo kartę zgłoszeniową. Wystarczy napisać na eduremia@wp.pl.

Dziękuję za rozmowę.

Ja również dziękuję i jednocześnie życzę wszystkim dzieciom radosnego dzieciństwa spędzonego w wymarzonym przedszkolu.


Artykuł nie jest sponsorowany. Ma na celu zapoznanie Czytelników z włocławską ofertą dla dzieci.


Tagi:  Przedszkole, Przygotowanie dzieci na pójście do przedszkola, dziecko, wywiadLogo_temat_tygodnia_thumbnail2
Dscf4800_thumbnail2
877973_just_married_thumbnail2

 

(max. 70 znaków)


Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Odpowiedź na poniższe pytanie przekonuje nas że nie jesteś robotem, tylko kochanym czytelnikiem Wloclawskie24.pl

Tę odpowiedź pozostaw pustą:

 
Który mamy miesiąc? (wpisz liczbę 1 .. 12)

 

Drogi Użytkowniku Portalu Wloclawskie24.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Wloclawskie24.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.← Powrót
 
 
 
 

Galerie »

 
_mg_9194_square157_mg_9216_square157_mg_9181_square157_mg_9185_square157_mg_9196_square157_mg_9180_square157_mg_9192_square157_mg_9208_square157_mg_9213_square157_mg_9211_square157_mg_9198_square157_mg_9178_square157_mg_9197_square157_mg_9210_square157_mg_9186_square157