Sliding_panel_tab
 
 
POLECAMY
Polski portal satyryczny
 
 
NAJNOWSZE W GALERIACH
- dodaj swoje zdjęcia
Img_1076_square50Img_1070_square50Img_1061_square50Img_1051_square50Img_1047_square50
 
 
GORĄCE ARTYKUŁY
Pielgrzymka rowerowa do Górska (1)
Inauguracja 6-go roku działania Uniwe... (2)
Debata oświatowa "Dlaczego warto się ... (1)
Natalia Mrozińska Mistrzynią Europy (4)
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Radziej... (3)
 
WIDEO

Włocławek: Moje miasto | Artbeats & Film clutter | PP-01™

Damian Adamski skomentuj...1 komentarz
 
 
POPULARNE TAGI
 
 
Baner3
LINKI ZEWNĘTRZNE
Włocławek in Wikipedia (english)
Włocławek w polskiej Wikipedii
Urząd Miejski we Włocławku
 
 
 
← Powrót

Środowiskowy Dom Samopomocy w Radziejowie

KS
15/01/2012 12:04

Pomoc społeczna – jedna z instytucji polityki społecznej państwa, której głównym zadaniem jest pomoc osobom i rodzinom w radzeniu sobie w trudnych sytuacjach życiowych, jakich nie mogą one same pokonać przy wykorzystaniu swoich możliwości, uprawnień i własnych środków. Dziś jestem na terenie Zespołu Szkół Mechanicznych w Radziejowie.

Spaceruję po Zakładzie Aktywizacji Zawodowej, jaki zostanie uroczyście otwarty w dniu 19 stycznia 2012 roku. Jest okazja do zrobienia fotek jak i porozmawiania ze znajomymi.

W budynku gdzie zlokalizowano ZAZ mieści się także Środowiskowy Dom Samopomocy w Radziejowie. Postanowiłem na jego temat porozmawiać z obecną jego kierowniczką panią Haliną Wiśniewską, a także zrobić kilka fotek spacerując po ŚDS.

2012_pds_article
Karol Szmagalski

KS.

Pani Halino może zechciałaby pani trochę przybliżyć problematykę tego ŚDS?

HW.

Myślę, że warto przypomnieć. Środowiskowy Dom Samopomocy w Radziejowie swoją działalność rozpoczął 1 października 2010r., jako jednostka organizacyjna Starostwa Powiatowego w Radziejowie. Jest to dzienny ośrodek wsparcia o charakterze terapeutycznym, przeznaczony dla osób z niepełnosprawnością umysłową, ruchową i dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Nasz Dom mieści się w budynku po byłym internacie Zespołu Szkół Mechanicznych. Na chwilę obecną dysponujemy 30 miejscami. Nasz ośrodek czynny jest w dni powszednie od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30. Do dyspozycji uczestników jest sześć pracowni terapeutycznych: artystyczna, stolarska, krawiecka, przyrodnicza, informatyczna, kulinarna. W ośrodku znajduje się również sala rehabilitacyjna, pokój lekarski, w którym lekarz psychiatra, psycholog oraz pielęgniarka służą podopiecznym pomocą medyczną i psychologiczną, a także pokój wyciszeń, gdzie każdy uczestnik może posłuchać muzyki czy radia, poczytać, porozmawiać albo po prostu odpocząć. W budynku ŚDS funkcjonuje ponadto przestronna stołówka z kompletem wypoczynkowym, w której można oglądać telewizję, filmy wideo i urządzać różnego rodzaju imprezy okolicznościowe dla uczestników oraz ich gości. Do najważniejszych zadań ośrodka należy organizowanie i prowadzenie terapii zajęciowej, poprawa, jakości życia uczestników, zapewnienie im wsparcia poprzez podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia. Wsparcie dotyczy także pomocy w kontaktach społecznych, załatwianiu spraw poza ośrodkiem, podtrzymywaniu relacji z rodziną i przyjaciółmi, nauce: gospodarowania pieniędzmi, aktywnego spędzania wolnego czasu i motywowaniu do pracy. ŚDP działa w oparciu o Uchwałę Nr 244/2010 z dnia 22 września 2010 w sprawie nadania regulaminu organizacyjnego Środowiskowego Domu Samopomocy w Radziejowie.

KS.

Wymieniła pani istniejące sześć pracowni terapeutycznych: artystyczna, stolarska, krawiecka, przyrodnicza, informatyczna, kulinarna. Proponuję, aby pani w kilku słowach scharakteryzowała ich działalność. A oto migawki z tej działalności tutaj.

HW.

Proszę bardzo. Każda z wymienionych pracowni ma swoje zadania do spełnienia. Postaram się przedstawić, jakie formy zajęć każda z nich prowadzi oraz jakie cele chcemy osiągnąć?

KS.

Proszę bardzo według tego schematu omówić te zagadnienia. Będziemy rozmawiali i spacerowali po każdej z nich. Zrobię kilka zdjęć, powstanie jakaś z tego prezentacja. Ale do rzeczy.

HW.

Pracownia artystyczna prowadzi różnorodne zajęcia :malowanie pastelami, farbami akwarelowymi, plakatowymi dekorowanie przedmiotów techniką decupage, wykonywanie ozdób świątecznych tworzenie kartek okolicznościowych metodą scrapbooking, lepienie z mas plastycznych: solnej, kukurydzianej, papierowej, malowanie na szkle, tworzenie ozdób z gipsu. Zakładamy, że osiągnięte będą następujące cele : doskonalenie posiadanych technik plastycznych, uwrażliwienie na piękno, ujawnienie i odreagowanie negatywnych emocji, poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej, nauka gospodarności i planowania, dbałość o estetykę stanowiska pracy.

Pracownia krawiecka prowadzi następujące formy zajęć: szycie ręczne, szycie maszynowe, przyszywanie guzików, robienie na drutach, haftowanie, szydełkowanie, wykonywanie maskotek, poduszek, pranie, krochmalenie, prasowanie. Jej istnienie ma przede wszystkim pozwolić realizować cele, jakimi są: usprawnianie manualne, doskonalenie poznanych technik szycia, nauka obsługi narzędzi i urządzeń, kontynuacja i rozwój zainteresowań, przygotowanie do podjęcia pracy.

Pracownia stolarska preferuje następujące formy zajęć : wykonywanie z drewna różnego rodzaju przedmiotów: ramek, ozdób, kwietników, karmników, nauka różnych sposobów impregnacji drewna ,maszynowa obróbka drewna. Celem jej działania są: zdobycie umiejętności posługiwaniem się prostymi, narzędziami i urządzeniami elektrycznymi, rozbudzanie zainteresowania pracą i wprowadzenie nowych pomysłów, usprawnienie manualne, utrwalanie zasad bezpieczeństwa korzystania z różnych, narzędzi i urządzeń technicznych.

Pracownia przyrodnicza to działania na rzecz nauki obejmującej następujące formy zajęć: prace ogrodnicze na terenie ośrodka, uprawa i pielęgnacja roślin ozdobnych i użytkowych, nauka posługiwania się narzędziami ogrodniczymi. Przed tą pracownią postawiliśmy szereg celów. Warto wymienić : kształtowanie odpowiedzialności i systematyczności poprzez opiekę nad roślinami, rozwijanie sprawności fizycznej oraz zaradności życiowej, doskonalenie poczucia estetyki.

Pracownia kulinarna to preferowanie wielu form zajęć a zwłaszcza: planowanie posiłków, wykonywanie zakupów, nauka estetycznego nakrywania i podawania do stołu, obsługa zmywarki i innych urządzeń AGD, przyrządzanie posiłków, poznanie nowych przepisów kulinarnych, pieczenie ciast, przygotowywanie napojów i deserów. Chcemy aby osiągnąć szereg celów : kształtowanie gospodarności i oszczędności, usprawnienie manualne, doskonalenie umiejętności przestrzegania zasad higieny, osobistej i bezpieczeństwa pracy, promowanie zdrowego stylu odżywiania.

Pracownia informatyczna to: praca z programami pakietu Office, podstawy Internetu: wyszukiwanie potrzebnych informacji. praca z urządzeniami biurowymi: drukarka, skaner, korzystanie z multimedialnych programów edukacyjnych. Celem pracowni informatycznej jest: swobodne poruszanie się w środowisku Windows, doskonalenie umiejętności samodzielnego przygotowania, dokumentów w edytorze tekstu, dbanie o estetykę dokumentu.

KS.

Prowadzicie także rehabilitację. W jakim zakresie?

HW.

Preferujemy następujące formy zajęć : ćwiczenia korekcyjne, ćwiczenia ogólnousprawniające, ćwiczenia na drabinkach, gimnastyka poranna, gry i zabawy ruchowe. Ich realizacja pozwala na realizację podstawowych celów jakimi stanowią :właściwe stymulowanie rozwoju organizmu, kształtowanie korzystnych nawyków ruchowych, rozwój sprawności psychofizycznej, promowanie zdrowego stylu życia.

KS.

Prowadzenie takiej ilości różnorodnych zajęć wymaga odpowiedniej kadry. Myślę, że warto aby pani ich wymieniła.

HW.

Rzeczywiście ogrom zadań, jakie staramy się wykonać na rzecz naszych podopiecznych wymaga systematycznej a przede wszystkim fachowej kadry. I taka posiadamy. Jest to zespół wszechstronnie przygotowany i zaangażowany w tym, co robi. Są to następujące osoby oraz ich podporządkowanie :mgr Łukasz Połatyński Pracownik Socjalny , Terapeuci: mgr Sylwia Woźnica- Pracownia Artystyczna: mgr Aneta Bassa – Jakubowska-Pracownia Krawiecka: Aleksandra Miklas-Pracownia Stolarska, mgr Zofia Kostańska-Pracownia Przyrodnicza, Sylwia Morawska-Pracownia Kulinarna, mgr Marcin Grzanka- Pracownia Informatyczna, Obsługa Medyczna :Aneta Pankiewicz- Pielęgniarka, Barbara Woźniak- Rehabilitantka.

KS.

Jedną z form aktywności Waszych podopiecznych jest uczestnictwo w wielu imprezach na rzecz naszego środowiska jak i udział w wielu konkursach, wystawach itp. Przeglądając Waszą stronę internetową oraz załączone tam galerie fotek stwierdzam, że tych wielostronnych działań było wiele. Sadzę, że warto je tu wymienić a było tego sporo. A mianowicie : Sprzątanie przed budynkiem ŚDS, Spacer po lesie i zwiedzanie okolicy, Konkurs plastyczny “Barwy jesieni”, Zabawa taneczna, “Dzień Ziemniaka”, Zabawa Halloweenowa, Zabawa Andrzejkowa, Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, Wigilia, Kurs Florystyki i Wizażu, Karnawałowy Bal Kapeluszowy, Walentynkowy Bal Karnawałowy, Dzień Kobiet, Pali się…! – ćwiczenia przeciwpożarowe, Wizyta Przedszkolaków z Publicznego Przedszkola w Piotrkowie Kujawskim, IX Integracyjny Festiwal Młodych Talentów, Kiermasz wielkanocny, Śniadanie wielkanocne, Dzień Matki, II Turniej Kręglarski w Toruniu, Dzień Dziecka – Wycieczka do Multikina, II Turniej gry w Darta, Cymbergaja i Piłkarzyki w Aleksandrowie Kujawskim, Turnus rehabilitacyjny w Darłówku, Bitwa pod Płowcami,Projekt “Wspólnymi Siłami” : warsztaty, dogoterapia, hipoterapia , integracja Stefanowo, Rekreacja na basenie, Malowanie pracowni, Goście z Wahrenholz, Powitanie jesieni – spacer po lesie,Turniej Wiedzy Muzycznej „Barwy Muzyki”w Aleksandrowie Kujawskim, Dzień Chłopaka – zabawa taneczna i grillowanie, Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych 2011.

Proszę coś powiedzieć, jakie były najważniejsze?

HW.

Na tym odcinku wiele robimy. Nie sposób wymienić wszystkiego. Każde z tych działań jest niezwykle ważne i moim zdaniem ich realizacja pozwoliła na spełnienie zadań jakie przed nimi postawiliśmy. Proponuje abyśmy do szczegółów wrócili w następnej rozmowie.

KS.

Przyjmuję propozycję. Do tej kolejnej rozmowy dołączony zostanie reportaż z dzisiejszego naszego spaceru.Dziękuję za interesującą rozmowę. Sądzę, ze przybliżyła tą trudną ale jakże potrzebną działalność w tej sferze naszego życia.

Karol Szmagalski

PS!
Kolejna rozmowa z Haliną Wiśniewską wraz z reportażem niebawem.


Tagi:  Środowiskowy Dom Samopomocy, ZSM, Starostwo Powiatowe, Radziejów2012_pds_thumbnail2
Schowek_thumbnail2
Schowek_b_thumbnail2
Schowek_a_thumbnail2

 

15/01/2012 15:46

extra

(max. 70 znaków)


Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Odpowiedź na poniższe pytanie przekonuje nas że nie jesteś robotem, tylko kochanym czytelnikiem Wloclawskie24.pl

Tę odpowiedź pozostaw pustą:

 
Który mamy miesiąc? (wpisz liczbę 1 .. 12)

 

Drogi Użytkowniku Portalu Wloclawskie24.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Wloclawskie24.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.← Powrót
 
 
 
 

Galerie »

 
Img_1015_square157Img_1039_square157Img_1047_square157Img_1026_square157Img_1034_square157Img_0998_square157Img_0988_square157Img_0997_square157Img_0989_square157Img_1051_square157Img_0977_square157Img_1061_square157Img_1076_square157Img_1070_square157Img_1001_square157